Dřevené schody/dřevěná schodištěO schodechProjektFotogalerieVybavení schodištěKontakt

Teorie - dřevěná schodiště

 

 

Schodiště samonosné           Obklad nosné konstrukce
  

 

 

   
  1. Schodišťový stupeň, schod - prvek schodišťového ramene určený k překonávaní různých výškových úrovní, jehož rozměr vychází z délky jednoho lidského kroku.
  2. Schodnice - šikmý nosník, podporující schodišťové rameno nebo schodišťové stupně(schodnice sedlová nebo schodnice zadlabaná).
  3. Stupnice - horní vodorovná plocha schodištového stupně, na kterou se našlapuje.
  4. Podstupnice - přední, přibližně svislá plocha schodišťového stupně.
  5. Výstupní čára - myšlená čára spojující přední hrany schodišťových stupňů v teoretické ose výstupu. Začíná na hraně prvního (nástupního) stupně a končí na hraně posledního (výstupového) stupně schodiště.
  6. Madlo - prvek sloužící k přidržování při chůzi poschodišti nebo šikmé rampě. Může být součástí zábradlí nebo samostatně osazeno na konstrukci ohraničující schodiště, např. stěna, na konstrukci oddělující výtahovou šachtu.
  7. Podchodná výška schodišťového ramene se měří jako svislá vzdálenost mezi hranou schodišťového stupně na výstpní čáře a konstrukcí (podhledem) nad touto hranou.


Tvary schodiště

    
Přímé schodiště   1x1/4 lomené   Podestové   1x1/2 lomené   2x1/4 lomené

 

 

 

Definice dle ČSN 734140, ČSN EN 14076

 

 

Materiál - dřevěné schody, schodiště

Dřevina


Základním materálem pro výrobu schodišť je spárovka průběžná nebo napojovaná. Dřeviny použité pro výrobu spárovky je možné vybírat ze sortimentu dostupného na našem trhu ( např. buk, dub, jasan, javor, olše, borovice, modřín, smrk, hevea, merbau, bambus, aj. ). 

 


 

Povrchová úprava

Velmi důležitá je pro zachování užitných vlastností schodiště povrchová úprava. Povrch schodiště lze ošetřit tvrdým voskovým olejem nebo parketovým lakem na vodní bázi.

 

 

© Dřevěné schodiště, dřevěné schody, ručně malovaný nábytek

   Redakční systém webu: Štefl software 
**